تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
    پرداخت تسهیلات بانک کشاورزی برای دارندگان پروانه‌ فعالیت نظام صنفی کشاورزی
.

پروانه‌های فعالیت نظام صنفی کشاورزی به عنوان یک نظام تاثیرگذار در بخش کشاورزی، مورد قبول همچنین محل استناد و رجوع بانک کشاورزی است.

مدیرعامل بانک کشاورزی با بیان این مطلب در جلسه مشترک تشکل‌ها، فعالان و نخبگان کشاورزی استان خراسان جنوبی با وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: ارائه تسهیلات به واحدهای کشاورزی منوط به دارا بودن پروانه فعالیت معتبر نظام صنفی کشاورزی می باشد.

 روح‌الله خدارحمی در ادامه افزود: در این شرایط اما اینکه درخواست شود تا پروانه فعالیت مذکور را به عنوان وثیقه بانکی بپذیریم، مقدور نمی باشد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)


    دوازدهمین جلسه کمیسیون دبیرخانه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران برگزار شد

دوازدهمین جلسه کمیسیون دبیرخانه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران با حضور نمایندگان تام الاختیار اعضای هیات عالی نظارت از وزارتخانه های کشور، کار، تعاون و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت، بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، اتاق اصناف ایران نظام صنفی کشاورزی کشور، مدیرکل و معاون دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی در تاریخ یکم مهرماه 1399 در محل دبیرخانه این هیات تشکیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل های کشاورزی، در این جلسه و در اجرای دستور جلسه مبنی بر بررسی دستورالعمل های ارسال شده به اعضای آن هیات با موضوع های حد نصاب و نحوه تشکیل اتحادیه صنفی کشاورزی شهرستان، نحوه برگزاری انتخابات هیات مدیره و بازرس اتحادیه صنفی کشاورزی شهرستان و نحوه برگزاری انتخابات هیات رئیسه و بازرس اتاق اصناف کشاورزی شهرستان مطرح و هر یک از نمایندگان موارد پیشنهادی و اصلاحی خود را ارائه دادند.

در ادامه همچنین اعضای حاضر در خصوص یکی دیگر از بندهای دستور جلسه مبنی بر هماهنگی اولین جلسه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران که در مهر ماه جاری با حضور اعضا جهت تصویب و ابلاغ اساسـنامه ها و دستورالعمل های اجرایی ساختار نظام صنفی کشاورزی برگزار می شود به تضارب آرا و نظرات خود پرداختند.

گفتنی است یکی از اقدامات مهم در اجرای اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی تشکیل " هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران" می باشد که در سطوح شهرستان تحت عنوان "کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان" شکل می گیرد. به استناد ماده۱۱ اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاروزی دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران در وزارت جهادکشاورزی، دبیرخانه کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان مرکز استان در سازمان جهادکشاورزی استان و کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی سایر شهرستانهای استان در مدیریت های جهادکشاورزی شهرستان مربوطه مستقر خواهند شد.


    معرفی سامانه جامع نظام صنفی کشاورزی کشور در جلسه مشترک دفتر ساماندهی صنوف و تشکلهای مردم نهاد و دفتر آموزش بهره برداران وزارت جهاد کشاورزی

با هماهنگی های به عمل آمده دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد و دفتر آموزش بهره برداران و مشاغل کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، جلسه معرفی سامانه جامع بانک اطلاعات نظام صنفی کشاورزی کشور(سامانه سَبک) با حضور نمایندگان دفاتر مذکور و نظام صنفی کشاورزی کشور در تاریخ 1 مهر ماه 1399 در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل های کشاورزی، در آغاز این جلسه مدیران کل دفاتر مذکور در خصوص سابقه تعاملات فی مابین از بدو تاسیس ساختار نظام صنفی کشاورزی در موضوع مشاغل بخش کشاورزی، اهداف مشترک و احصاء نیازهای مشترک در توانمندسازی و آموزش بهره برداران و اهمیت برنامه های مشترک در جهت هویت بخشی به کشاورزان و نظم بخشی به مشاغل بخش کشاورزی و دفاع از حقوق و منافع صنفی آنان پرداختند.

در بخش اصلی این جلسه، نماینده نظام صنفی کشاورزی کشور ضمن تشریح اهداف طراحی سامانه جامع مدیریت بهره برداران کشاورزی(سامانه سبک)، نحوه ثبت نام و شناسایی شاغلین بخش کشاورزی در سامانه، نحوه بارگذاری اسناد و مدارک مورد نیاز، راستی آزمایی واحدهای صنفی معرفی شده، نحوه صدور و تمدید پروانه فعالیت شغلی برای اعضا در سامانه را تشریح نمودند.

وی همچنین در ادامه تشریح امکانات این سامانه، به مواردی همچون امکان ایجاد دسترسی موقعیت مکانی و جغرافیایی هر بهره بردار از طریق نقشه های توپوگرافی، تسهیل در امور تنظیم بازار و ارائه خدمات و تسهیلات به کشاورزان بر اساس راستی آزمایی، موضوع بیمه تامین اجتماعی بهره برداران از طریق ملاک قرار گرفتن پروانه های فعالیت صنفی صادره از طریق این سامانه و صدور پروانه فعالیت برای کشاورزان با تاییدیه جهاد کشاورزی و بر اساس راستی آزمایی نظام صنفی کشاورزی از طریق بازرسان نظام صنفی اشاره کرد.

اعضای حاضر در این جلسه را مدیرکل، معاونین و روسای ادارات دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، دکتر مریم طهماسبی مدیرکل دفتر آموزش بهره‌برداران وزارت جهاد کشاورزی، دكتر حسین پاشازانوسی و دکتر رحیمی پترودی از دفتر مذکور تشکیل می دادند.


    جلسه وب کنفرانس معرفی ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی ویژه مدیران تعاون روستایی استانها با حضور رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد

وب کنفرانس معرفی ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی ویژه مدیران سـتادی و استانی تعاون روستایی با حضور مهندس طهماسبی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در روز دوم مهر ماه 1399 در سالن جلسات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل های کشاورزی، در آغاز این نشست، سرپرست معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها با اشاره به اینکه نظام صنفی کشاورزی، قواعد و مقررات و تشکل های حرفه ای در جهت سازماندهی و شکل دهی سازه ای اجتماعی برای حمایت از حقوق کشاورزان است، افزود: موضوع نظام صنفی کشاورزی از موضوعات مهمی است که در دستور کار برنامه های معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها قرار دارد تا از ظرفیت هایی که در نظام صنفی کشاورزی وجود دارد در جهت پیشبرد سیاست های وزارت جهاد کشاورزی استفاده شود.

محمدرضا شاه پسند با تاکید بر اینکه هویت اجتماعی باعث تحرک اجتماعی می شود، اظهار داشت: ایجاد نظام صنفی کشاورزی و ورود کشاورزان به حوزه اصناف و دریافت پروانه فعالیت شغلی آنان باعث هویت بخشی جدید به کشاورزان می شود و این موضوع باعث ایجاد فعالیت اجتماعی کشاورزان برای دفاع از حقوق قانونی آنان می شود.

وی همچنین بر لزوم اتخاذ رویکرد بازار محور در حوزه صنوف کشاورزی تاکید کرد.   

سرپرست معاونت توسعه تعاونی ها و تشکل ها گفت: نظام صنفی کشاورزی باید به یک گفتمان عمومی بخش کشاورزی و دغدغه سازمانی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی تبدیل گردد و سازمان های استانی به روشهای مختلف از جمله شبکه های تلویزیونی در دسترس به هر چه بیشتر رسانه ای کردن موضوع نظام صنفی کشاورزی اهتمام داشته باشند.

شاه پسند ضمن بیان ضرورت های اجرای اصلاحیه آیین نامه اجرایی و اصلاح ساختار مدیریتی نظام صنفی کشاورزی و تخصصی شدن سازمان کار آن برای بهبود کارایی و عملکرد نظام صنفی گفت: برای تحقق این امر سازماندهی ساختار اداری و پرسنلی در استان ها و پیگیری منابع اعتباری برای نظام صنفی در اجرای اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی باید مورد تاکید جدی قرار بگیرد.

در ادامه این نشست، مسعود عدل طلب مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد با تاکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی یکی از حوزه های محوری سازمان تعاون روستایی است که سطح تعاملات آن فراسازمانی می باشد، به ارائه موضوع وب کنفرانس تحت عنوان" مروری بر روند اصلاح آیین نامه اجرایی  نظام صنفی کارهای كشاورزی و منابع طبیعی" پرداخت. عمده موارد تشریح شده در این بخش شامل: اقدامات بعمل آمده در شکل گیری نظام صنفی در بخش كشاورزی، تشریح ساختار موجود نظام صنفی كشاورزی، دستاورد های نظام صنفی صنفی کشاورزی در دهه اول فعالیت آن، الزام وزارت جهادكشاورزی به اجرا و اصلاح آیین نامه، اقدامات و پیگیریهای سازمان مرکزی تعاون روستایی در بررسی و ارائه پیشنهادهای اصلاحی، مراحل طی شده در تدوین، تصویب و ابلاغ آیین نامه اجرایی نظام صنفی كشاورزی، عمده تغییرات و اصلاحات اعمال شده جهت برابری و تطابق بیشتر آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی با قانون نظام صنفی کشور و ضرورتهای اصلاح آیین نامه اجرایی بود.

وی تصریح کرد: تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا خواهد بود.

در بخش پایانی و پرسش و پاسخ، مدیران تعاون روستایی استانهای کشور نظرات و دیدگاهها و پرسش های خود را در زمینه اجرای ساختار جدید در نظام صنفی کشاورزی ارائه دادند. در پایان مرتضی ادیب معاون دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد ضمن جمع بندی موضوع های مطرح شده در مورد موارد  مطرح شده از سوی مدیران تعاون روستایی استان ها  نکاتی را بیان داشتند.

وب کنفرانس معرفی ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی ویژه مدیران سـتادی و استانی تعاون روستایی به اهتمام دفتر توسعه، آموزش و ترویج تعاونی ها و تشکل ها برگزار شد.


    شورای قیمت گذاری متشکل از رئیس سازمان برنامه، وزیر جهاد کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی، محصولات اساسی را قیمت گذاری خواهند کرد

طی پیگیری ها و تعاملات نظام صنفی کشاورزی با مجلس شورای اسلامی و همکاری های وزارت جهاد کشاورزی، طرح دو فوریتی اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی با ۲۰۷ رای موافق از مجموع ۲۳2 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به زودی اجرایی خواهد شد و مقرر گردیده است که شورای قیمت گذاری و سیاست گذاری محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شود و این شورا، قیمت را تعیین کند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی تشکل های کشاورزی با تاکید بر اینکه نظام صنفی کشاورزی به عنوان نماینده بخش کشاورزی در این شورا حضور دارد، گفت: با تشکیل این شورا از این به بعد قیمت‌گذاری محصولات اساسی در شورای اقتصاد انجام نمی‌شود و شورای قیمت گذاری و سیاست گذاری محصولات اساسی کشاورزی، مسئول قیمت‌گذاری واقعی محصولات کشاورزی خواهد بود. در این شورا وزیر جهادکشاورزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور، سه نفر کشاورز خبره با حکم وزیر جهاد کشاورزی، رئیس اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی، رئیس نظام مهندسی کشاورزی و دو نفر از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس( به عنوان ناظر) حضور خواهند داشت.

محمد شفیع ملک زاده با تاکید بر لزوم حمایت از کشاورزان در تعیین نرخ تضمینی محصولات کشاورزی افزود: در این طرح، شورایی متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر جهاد کشاورزی، نظام صنفی کشاورزی و نمایندگان مجلس تشکیل می شود تا آنها قیمت تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی را مشخص کنند. چرا که اگر قیمت واقعی باشد کشاورز رغبت برای تولید خواهد داشت.