تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
  پخش برنامه های تلویزیونی در کانال کشاورزی 3 خرداد ماه 99 از شبکه آموزش آغاز می شود

جلسه ستاد ملی رسانه وزارت جهاد کشاورزی با حضور سرپرست سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی، مدیرکل دفتر شبکه دانش و رسانه‌های ترویجی، روسا و نمایندگان هسته های محتوایی 14گانه برنامه های تلویزیونی در حوزه های زراعت، باغبانی، امور دام و طیور، شیلات، تعاونی ها و تشکل ها، بازرگانی و سرمایه گذاری، زنان و عشایر روز چهارشنبه 24 اردیبهشت ماه 1398 در محل سالن مروج موسسه آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، در این جلسه ضمن اعلام اینکه نخستین برنامه تلویزیونی ستاد ملی رسانه وزارت جهاد کشاورزی در شبکه آموزش سیما با عنوان" رویش" روز شنبه 3 خرداد ماه ساعت 19:10 با حضور دکتر خاوازی وزیر جهاد کشاورزی در شبکه آموزش افتتاح می شود گزارش اقدامات و برنامه های در دست اقدام ستاد ملی رسانه رسانه وزارت جهادکشاورزی تشریح و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. اهم موارد مورد اشاره در این نشست عبارت بود از: بازنگری اولویت های موضوعی از سوی 14 هسته محتوایی،  دقت در تولید محتوا برای جذب مخاطب، تعیین یک برنامه ویژه برای هر یک از هسته های محتوایی به صورت دوره ای، آمادگی کامل تیم تولید برای ساخت برنامه، تاکید بر تولید برنامه‌های تلویزیونی از زبان کشاورزان و بهره برداران همراه با نظرات صاحبنظران و مسئولین مربوطه، تاکید بر امر آموزش و ترویج و یافته های علمی در مزرعه از طریق حضور موثر مروجین در عرصه و اجرا، توجه ویژه به نوآوری ها و ابتکارات ویژه بخش کشاورزی برای شاغلین، معرفی الگوهای برتر و کارآفرینان.

شایان ذکر است هسته محتوایی تعاونی ها و تشکلها با پیگیری دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی در سال 1398 با مجوز ستاد ملی رسانه وزارت جهادکشاورزی تشکیل شد. این هسته محتوایی با بررسی زمینه های تولید برنامه های تلویزیونی در حوزه فعالیتها و اقدامات سازمان تعاون روستایی در سطح کشور با اخذ پیشنهادات استانها نسبت به ارائه 18 عنوان برنامه تلویزیونی به ستاد ملی رسانه وزارت جهادکشاورزی اقدام نمود.

تیزر برنامه رویش در کانال کشاورزی/ شبکه آموزش سیما را اینجا مشاهده کنید


  قوام ساختاری و توسعه کارکردی نظام صنفی کشاورزی ایران

معاون وزیر جهاد کشاورزی از تحقق بیش از ۱۴۳درصد اهداف برنامه ای نظام صنفی در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تعاون روستایی ایران، دکتر حسین شیرزاد، عملکرد برنامه‌های عملیاتی سال ۹۸ دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد را در دو بخش استانی و برنامه‌های متمرکز تشریح و در این باره اظهار داشت: تاکنون تعداد ۴۵۶ نظام صنفی کشاورزی تشکیل شده که ۴۲۳ نظام شهرستانی، ۳۲ نظام استانی و یک نظام ملی با دارا بودن یک میلیون و یکصد هزار و ۵۹۸ نفر بهره بردارعضو در کشور مشغول فعالیت هستند که ۲۵.۴درصد ازکل بهره ‌برداران بخش کشاورزی را شامل می شوند .

وی ادامه داد: از این تعداد ۱۰۱ هزار و ۸۲۵ نفردر سال ۹۸ به عضویت نظام صنفی کشاورزی درآمده اند. خوشبختانه ۱۴۳.۵ درصداز اهداف برنامه ای در این بخش در سال ۹۸ محقق شد.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه افزود: عملکرد نظام صنفی کشاورزی درباره صدور و تمدید پروانه فعالیت به ترتیب ۹۸هزار و ۹۴ و ۱۱۰ هزار و ۸۹۴ فقره بوده که با توجه به تعهدات مربوطه به ترتیب شاهد تحقق۱۳۸.۳درصدی و ۱۷۰ درصدی صدور و تمدید پروانه فعالیت هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به سازماندهی و ساماندهی نظام صنفی و خبرگان کشاورزی، گفت: در سال ۹۸ تعداد ۳۹ مورد تشکل جدید( نظام صنفی دو مورد و خبرگان کشاورزی ۳۷ مورد )ایجاد و تعداد ۳۸۰ مورد (نظام صنفی ۲۸۴ ، خبرگان ۹۳ و انجمن‌های تخصصی ۳ مورد) ساماندهی شده‌اند که شامل برگزاری مجامع عمومی و انتخابات تشکل ها است.

به گفته دکتر شیرزاد، در حوزه آموزش و توانمندسازی تشکل‌ها و نظام‌های صنفی کشاورزی، با برگزاری ۴۹ هزار و ۷۰۳ نفر روز آموزش های تخصصی بهره برداران (نظام صنفی ۴۶هزارو ۹۳۷ و خبرگان کشاورزی ۲هزارو ۷۶۶ نفر روز) اهداف برنامه‌ای در این حوزه ۶/۱۳۳ درصد تحقق یافته است.

دبیر هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران افزود: در زمینه حمایت و تجهیز نظام صنفی کشاورزی و خبرگان نیز با توجه به عملکرد ۳۳۸ موردی ،تحقق ۲/۱۷۴ درصدی برنامه را در این بخش شاهد هستیم.

دکتر شیرزاد درباره عملکرد برنامه‌های متمرکز در حوزه های مختلف نیز توضیح داد: در حوزه نظام صنفی کشاورزی تشکیل کمیته اجرایی استقرار اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی، کارگروه تدوین و مستند سازی، تشکیل دبیرخانه و کمیسیون تخصصی دبیرخانه هیئت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی و برگزاری جلسات تخصصی، تهیه و تدوین اساسنامه اتحادیه صنفی کشاورزی شهرستان و پیگیری تصویب، تهیه و تدوین اساسنامه اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و پیگیری تصویب می‌توان اشاره کرد.

وی درباره سایر برنامه ها در این حوزه، گفت: تهیه و تدوین اساسنامه اتاق اصناف کشاورزی ایران و پیگیری تصویب، تهیه و تدوین دستورالعمل تشکیل دبیرخانه هیئت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران و پیگیری تصویب، تهیه و تدوین دستورالعمل تشکیل کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و پیگیری تصویب، تهیه و تدوین دستورالعمل تشکیل دبیرخانه کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و پیگیری تصویب، تشکیل کمیته تحویل و تحول نظام صنفی کشاورزی در سطح استان با حضور نمایندگان دفاتر حراست ، حسابرسی و حقوقی عنوان می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، درباره عملکرد حوزه تشکل ها نیز توضیح داد: سازماندهی و تشکیل و برگزاری مجمع هماهنگی و حمایتی تشکل‌های بخش کشاورزی، سازماندهی و تشکیل هیئت موسس فدراسیون بذر، سا زماندهی و تشکیل انجمن گلخانه سازان کشور، سازماندهی و تشکیل انجمن توزیع کنندگان نهاده‌های دامی، سازماندهی و تشکیل انجمن گل‌رز ایران، سازماندهی و تشکیل انجمن کاکتوس وگیاهان گوشتی، سازماندهی و تشکیل هیئت موسس انجمن گل نرگس، بیمه مسئولیت مدنی ارکان تشکل‌ها و تعاونی‌های تحت پوشش سازمان، تشکیل هسته محتوایی تعاونی‌ها و تشکل‌ها با مجوز شورای برنامه ریزی برنامه های تلویزیون سازمان تات نیز از دیگر موارد در این زمینه است.

به گفته رییس سازمان مرکزی تعاون روستایی عملکرد برنامه های متمرکز در زمینه مستند سازی نیز شامل، طراحی و چاپ بروشور آشنایی با نظام صنفی کشاورزی، چاپ و انتشار آیین نامه نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی، تهیه و تدوین کتاب کدگذاری و استاندارد سازی مشاغل کشاورزی (زیر چاپ)، تهیه و تدوین کتاب شناسنامه نظام های صنفی کشاورزی جلد سوم( زیر چاپ) می شود.

دکتر شیرزاد در پایان افزود:با توجه به ابلاغ وزیر محترم جهاد کشاورزی در تاریخ 94/6/6 مبنی بر پذیرش پروانه فعالیت به عنوان سند معتبر شغلی در ارائه خدمات بخش کشاورزی امکان عضویت بیشتری از کشاورزان و بهره بردارن محقق می شود.

همچنین وی در ادامه گفت:براساس اصل۴۴ قانون اساسی ،وزارت جها د کشاورزی برای چابک سازی خود تلاش گسترده ای را طی سالهای گذشته انجام داده است که با توجه به ظرفیت نظام های صنفی امکان واگذاری بخشی از این وظایف به آنها امکان ،مطالبه گری و دفاع از حق و حقوق کشاورزان را فراهم می نماید.

تعامل و همکاری سایر دستگاهها و بانکها از جمله بانک کشاورزی با نظام های صنفی می تواند از عوامل موثر تاثیرگذاری و مسئولیت پذیری آنها در قبال تولید و جهش تولید را امکان پذیر نماید.


  جلسه مشترک دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد با نظام صنفی کشاورزی کشور

جلسه مشترک دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد با نظام صنفی کشاورزی کشور به منظور تقویت تعاملات و مشارکت در تبیین برنامه استقرار ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی با حضور آقایان مدیرکل، معاونین و روسای ادارات دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، رئیس و مشاورین نظام صنفی کشاورزی کشور در روز پانزدهم اردیبهشت ماه 1399 در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، رئوس موارد مطرح و تاکید شده در این نشست شامل گزارش و مرور اجمالی روند فعالیت و پیگیری ها در کارگروه اصلاحیه و تدوین اساسنامه ها و دستورالعمل های ذیل آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی مصوب هیئت وزیران، کارگروه تخصصی طرح ها و لوایح وزارت جهادکشاورزی، جلسه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران، امکان یابی و چگونگی تدوین دستورالعمل استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و تعریف تعاملات فی مابین بود.

در پایان این جلسه مقرر گردید که تمامی نظام های صنفی کشاورزی شهرستان در ساختار اصلاحی موظف خواهند بود تا ورود آمار و اطلاعات اعضا را صرفاً از طریق سامانه طراحی شده تحت عنوان سامانه جامع مدیریت بهره برداران کشاورزی "سَبَک" مدیریت و اجرا نمایند.


  توسعه چشمگیر شبکه تعاونیهای روستایی و انجمنهای تخصصی محصولی

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران درباره توسعه چشمگیر شبکه تعاونی های روستایی در طی سال های ۹۷ تا ۹۸ گفت: در راستای اجرای قوانین و مقررات بالادستی، موضوع ماده ۳ اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی و فصل سوم قانون شرکت های تعاون روستایی مصوبه ۱۳۵۰ برای توسعه شبکه تعاونی ها و تشکل های روستایی و کشاورزی، موضوع ساماندهی تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی متناسب با سیاست‌ها و برنامه های جاری وزارت جهاد کشاورزی و معاونت های تخصصی در راستای توسعه کمی و کیفی خدمات و زنجیره تولید محصولات کشاورزی طی سال های ۹۷ و ۹۸ در دستور کار این سازمان قرار گرفت.

دکتر حسین شیرزاد افزود: براین اساس با تشکیل کارگروه های مشترک با معاونت ها و دفاتر تخصصی وزارت متبوع و با زمینه یابی و زمینه سازی در سطح استان ها و برنامه ریزی در این زمینه پیگیری جامعی صورت گرفته است که ماحصل آن تشکیل بیش از ۵۷۸ شرکت تعاونی و اتحادیه تخصصی جدید و تعداد ۹۸ تعاونی و اتحادیه تخصصی در شرف برنامه ریزی و تشکیل و همچنین ساماندهی ۳۶ نهاد و انجمن محصولی مردم نهاد در حوزه نظام صنفی کارهای کشاورزی و ۷ نهاد در شرف تاسیس در سطح ملی، استانی و روستایی، ساماندهی است.

به گفته رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با توجه به اینکه وجود شبکه تعاونی ها و تشکل ها در بخش روستایی و کشاورزی می تواند موجب تسهیل و تسریع اعمال سیاست های وزارت جهاد کشاورزی می گردد، باید سهم بیشتری در سیاست گذاری، تصمیم سازی و واگذاری تصدی های غیر ضرور به تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور تخصیص یابد.


  تشکیل کارگروه مجازی استقرار ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی

با توجه به تصمیمات اتخاذ شده ستاد مدیریت بیماری کرونا در وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر لزوم رعایت موازین پیشگیرانۀ شیوع این بیماری در فعالیت های اداری و محدودیت های تشکیل جلسات استانی، کارگروه مجازی استقرار ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی با هدف تبادل نظر، تحلیل و پیش بینی های برنامه ای مربوط با حضور معاون، کارشناس دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد و تعدادی از مسئولین امور تشکلها تعاون روستایی استان ها و اعضای هیات مدیره نظام های صنفی کشاورزی شهرستان ها از نیمه دوم فروردین ماه سال 1399 آغاز به کار نموده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، بحث و تبادل نظر در خصوص تبیین شاخص ها و راهکارهای اجرایی استقرار ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی، بررسی نقاط قوت و ضعف سازماندهی اتحادیه های صنفی و اتاق های اصناف، تحلیل چالش ها و همفکری در ارائه راه حل ها، بررسی برنامه عملیاتی مصوب و شیوه عمل برنامه استقرار ساختار جدید، مباحث مربوط به اساسنامه ها و دستورالعمل ها، تدوین مصدایق آموزشی در سطح ستاد و استان برای فرآیند اجرای آیین نامه نظام صنفی بررسی و روند اطلاع رسانی قبل از استقرار ساختار جدید، بررسی چگونگی تامین منابع مالی و میزان هزینه استقرار ساختار جدید نظام صنفی و مسئولیت پذیری و تعامل سازمان های جهاد کشاورزی در اجرای ساختار جدید از موارد مورد بحث در طی برگزاری این جلسات می باشد که بطور مرتب در حال برگزاری و پیگیری است.

گفتنی است همچنین در این ارتباط دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد از زمان مذکور اشاره شده، نسبت به تشکیل گروه مجازی آیین نامه اجرایی نظام صنفی کارهای کشاورزی و منابع طبیعی، اساسنامه ها و دستورالعمل های مربوطه با حضور و تعامل مجموعه کارکنان این دفتر و به منظور ارائه اطلاعات مربوط به تهیه پیش نویس سایر دستورالعمل های پیش بینی شده در ذیل آیین نامه و اساسنامه های ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی اقدام نموده است.


  وظایف دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی در سطح استان و شهرستان

 

به منظور شفاف سازی و پیشگیری از تداخل وظایف اعضای هیات مدیره و دبیران اجرایی نظام های صنفی کشاورزی، دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، وظایف دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی در سطح استان و شهرستان، برگرفته از قوانین و مقررات حاکم بر نظام صنفی کشاورزی شامل آیین نامه و اساسنامه و دستورالعمل های مصوب را به این شرح اعلام نمود:

- انجام مکاتبات و نامه های اداری و نظارت بر حسن اجرای مقررات داخلی نظام صنفی

- پیگیری لازم برای افتتاح حساب های بانکی نظام صنفی با امضا مقامات مجاز

-اجرای مصوبات و تصمیمات هیات مدیره و مجمع عمومی و انجام امور جاری نظام صنفی

- حفظ و نگهداری اسناد، مدارك اداری، اموال و مهر رسمی نظام صنفی

- تهیه و تنظیم کارت عضویت نظام صنفی و پروانه فعالیت با امضای خود و رئیس هیات مدیره و همچنین تهیه و نگهداری مشخصات کامل اعضا

- ارسال شکایات واصله به هیات های رسیدگی به تخلفات صنفی

- در اختیار قرار دادن کلیه دفاتر و اسناد مالی در محل نظام صنفی به بازرس جهت رسیدگی برای مدت معین در ازای رسید

- استخدام و جذب نیروی انسانی مورد نیاز نظام صنفی در چهار چوب مقررات پس از تصویب هیات مدیره با پیش بینی بودجه سنواتی

- اخذ تضمین لازم از کارکنانی که اموال و دارایی های نظام صنفی در اختیار دارند

- پیگیری تشکیل جلسات هیات مدیره حداقل هر دو هفته یکبار برای اداره امور نظام صنفی

- حضور تمام وقت دبیر اجرایی درساعات کاری تعیین شده در دفتر نظام صنفی در قبال دریافت حق الزحمه

لازم به یاد آوری است که انتخاب بازرس و اعضاء مسئولیت دار هیات مدیره (رئیس، نایب رئیس و خزانه دار) بعنوان دبیر اجرایی ممنوع خواهد بود و دبیر اجرایی نیز نمی تواند وظایف سایر اعضای داری مسئولیت هیات مدیره از جمله خزانه دار که شامل موارد زیر است، را انجام دهد.

- تنظیم دفاتر و اسناد و صورتحساب مالی

- امضا کلیه چک ها، اسناد مالی و اوراق تعهد آور، به همراه رئیس هیات مدیره

- وصول و جمع آوری حق عضویت ها و سایر کمک های مالی

- نظارت بر خرید، فروش و هر نوع عملیات مالی در چارچوب مصوبات هیات مدیره

- رسیدگی و تایید اسناد و مدارك ارائه شده در مورد پرداخت ها

- حفظ مدارك، اموال منقول و غیر منقول، وجوه و اسناد مالی

- تنظیم بودجه سال آتی و تسلیم آن به هیات مدیره جهت بررسی و تصویب و ارائه به مجمع عمومی جهت تصویب نهایی

- ارائه تراز مالی نظام صنفی پس از پایان سال مالی به هیات مدیره و بازرس


  اقدامات سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در راستای تحقق مفاد اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی برای استقرار ساختار جدید

سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به عنوان متولی حاکمیتی نظام صنفی کشاورزی به استناد ماده۲۷ اصلاحیه آیین نامه اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی مصوب هیئت وزیران مبنی بر وظیفه مندی وزارت جهاد کشاورزی در استقرار الگوی ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی و تهیه و تدوین اساسنامه ها و دستورالعمل های اجرایی آن، اقدامات به منظور تحقق و استقرار ساختار جدید نظام در قالب اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف کشاورزی را به عمل آورده است.

معاون توسعه تعاونی ها و تشکل ها سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با بیان این مطلب گفت: تشکیل شورای راهبری استقرار اصلاحیه آیین نامه اجرایی، به منظور سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت بر تدوین اساسنامه ها و دستورالعمل های اجرایی و حمایت، پشتیبانی، تامین وتخصیص منابع مورد نیاز استقرار اصلاحیه با حضور نمایندگان سازمان مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی کشور و همچنین تشکیل کمیته اجرایی استقرار اصلاحیه آیین نامه به منظور اجرای مصوبات شورای راهبری، پیگیری تشکیل و نظارت بر کارگروههای تدوین اساسنامه ها و دستورالعمل ها، سازماندهی و تشکیل اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف کشاورزی با مسئولیت معاونت توسعه تعاونی ها، تشکل ها و نظامهای بهره برداری این سازمان و نمایندگان نظام صنفی کشاورزی کشور از جمله این اقدامات می باشد.

دکتر عبدالرضا مسلمی در ادامه افزود: از دیگر اقدامات عملی در راستای ماده ۲۷ اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی برای استقرار ساختار جدید می توان به سازماندهی کارگروه تدوین اساسنامه ها و دستورالعملهای اجرایی برای تهیه وتدوین اساسنامه اتحادیه های صنفی کشاورزی، اساسنامه اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و کشور و دستورالعمل های اجرایی مصرح در اصلاحیه آیین نامه با عضویت کارشناسان خبره سازمان در سطح استانها و مرکز، نمایندگان مطلع نظام صنفی کشور، اتاق اصناف کشور، مرکز نوسازی و تحول اداری و مدیریت حقوقی وزارتخانه و مشاورین برون سازمانی و نیز استقرار دبیر خانه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به مسئولیت دبیرخانه و ریاست رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با هدف برنامه ریزی، هدایت ونظارت بر اتحادیه ها و اتاقهای اصناف کشاورزی به عنوان بالاترین مرجع نظارتی نظام صنفی کشاورزی که به ریاست وزیر جهاد کشاورزی و با حضور وزرای کشور، دادگستری ، نیرو، صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و همچنین روسای اتاق اصناف ایران، اتاق بازرگانی و هیات رییسه اتاق اصناف کشاورزی ایران تشکیل می شود، اشاره کرد.

گفتنی است در ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی، افراد و واحدهای صنفی همگن شاغل در مشاغل مرتبط با بخش کشاورزی و منابع طبیعی هر شهرستان به شرط دارا بودن حد نصاب تعداد اعضا، در هفت زمینه موضوعی حوزه های زراعت، باغداری، دامپروری، شیلات، منابع طبیعی، خدمات و صنایع تبدیلی بلافصل کشاورزی، اتحادیه های صنفی کشاورزی را تشکیل خواهند داد. همچنین نهاد بعدی که در تحول ساختاری نظام صنفی کشاورزی شکل می گیرد "اتاق اصناف کشاورزی شهرستان" است. این نهاد متشکل از اعضای هیئت مدیره اتحادیه های صنفی کشاورزی همان شهرستان می باشد و ضمن نظارت بر کار اتحادیه های صنفی موضوعی و تخصصی تمامی امورات نظام صنفی کشاورزی شهرستان را مدیریت می نماید. هیئت رئیسه ۵ نفره این اتاق از بین اعضا و منتخب آنها می باشند.


  ترکیب هیات مدیره انجمن تخصصی کاکتوس تعیین شد

در راستای سیاست های سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص سازماندهی نهادهای تخصصی و حرفه ای در بخش کشاورزی در انطباق با شرح وظایف وزارت جهاد کشاورزی و پیرو برگزاری مجمع عمومی انجمن تخصصی کاکتوس و گیاهان گوشتی، جلسه تعیین سِمت اعضای هیات مدیره انجمن مذکور در تاریخ 26 فروردین ماه 1399 با حضور نماینده دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در محل دفتر انجمن برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، در این جلسه نماینده دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد در خصوص تبیین سیاست های سازمان مرکزی تعاون مرکزی تعاون روستایی و وظایف دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد به منظور زمینه سازی، تشکیل و حمایت از نهادها و انجمن های تخصصی بخش کشاورزی و همچنین پاسخ به سوالات اعضای هیات مدیره انجمن در خصوص نحوه تعیین سِمت، مطالبی ارائه کرد. در ادامه تعیین سمت اعضای هیات مدیره انجمن مذکور به صورت اجماعی انجام شد و آقایان ستار منیری به عنوان رئیس هیات مدیره، حسین حاجی طهرانی مدیرعامل، احمد رستمی ثانی نایب رئیس هیات مدیره، سروش عربی شیرازی خزانه دار و حسین غریبی به عنوان منشی انجمن انتخاب گردیدند.

در پایان این جلسه مقرر گردید که نتیجه اقدامات، مدارک و اسناد مربوط به مصوبات جلسه مجمع عمومی انجمن تخصصی کاکتوس و گیاهان گوشتی به تاریخ 98/11/27 به دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد تحویل گردد.