تا زمان ابلاغ اساسـنامه هـا و دسـتورالعمل های مصوب توسط وزیر جهاد کشاورزی، ساختار فعلی نظام صنفی کشاورزی و اساسنامه و دستورالعملهای موجود لازم اجرا می باشد.
  معاون وزیر و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جلسه شورای مرکزی نظام های صنفی کشاورزی کشور تاکید کرد: لزوم واگذاری تصدی های بخش کشاورزی به نظام صنفی

معاون وزیر و رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در جلسه شورای مرکزی نظام های صنفی کشاورزی کشور که با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در تاریخ 29 بهمن ماه 1398 برگزار شد، در خصوص مشکلات کشاورزان در بخش نظام حکمرانی آب گفت: برای حل این مشکل می توان بدون چون و چرا مدیریت و مشارکت بخش خصوصی را با محوریت نظام صنفی کشاورزی جلب نمود و تصدی ها واگذار شود. این امر در برخی کشورها با عبور از مدیریت دولتی و تشکیل بازار آب در حال پیگیری است و معتقدیم که مشارکت نظام صنفی کشاورزی برای کشور ما تقسیم عادلانه منابع آب را در پی خواهد داشت.

دکتر حسین شیرزاد در ادامه گفت: راه حل دیگر که اتفاقاً راه پیشنهاد شده در مجامع بین المللی است و حدود ۷ سال است که ادبیات جدید واگذاری منابع پایه محسوب می شود، واگذاری منابع طبیعی پایه به تشکل‌های صنفی کشاورزی است؛ یعنی حکمرانی آب در حوضه های آبریز با مشارکت تعاونی ها به تشکل‌های صنفی واگذار شود. این موضوع، جایگاهی رفیع برای نظام صنفی است تا بتواند مشکلات آب را دنبال کند و بحران ها را پشت سر گذارد.

وی تاکید کرد: این امر باید در کمیسیون های وزارت نیرو هم مطرح شود و حضور نظام صنفی کشاورزی در این جلسات تصمیم سازی ضروری است. از سویی وضع تعرفه های آب بسیار مهم است. نظام صنفی باید در این زمینه اعلام نظر و مواضع داشته و دیدگاه های خود را مطرح کند و از منافع کشاورزان و بخش کشاورزی کشور دفاع نماید.

رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص موضوع مالیات در بخش کشاورزی اظهار داشت: بحث مالیات‌ها در حوزه کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و اگر نظام صنفی در این موضوع ورود نکند در آینده با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد و پیامدهای آن در قیمت تمام شده محصولات تاثیر خواهد گذاشت. از قدرت رقابت ما در بازارهای صادراتی کاسته خواهد شد و به نفع منافع ملی کشور نیست.

دکتر شیرزاد با اشاره به اینکه بحث دیگر مسئله مازاد شیر در بهمن ماه و اسفند ماه امسال است که باید به آن رسیدگی شود، افزود: مازاد شیرخشک کشور باید حتما صادر شود و اگر این اتفاق نیفتد در شب عید وارد بحرانی در این زمینه خواهیم شد و نظام صنفی موظف است که به ستاد تنظیم بازار میزان مازاد شیر را اعلام کند، حداقل بخشی از صادرات شیر خشک کارخانه ها صورت پذیرد تا کارخانه جات نقدینگی لازم را هم برای خرید مازاد شیر و هم پرداخت بدهی بانکی شان داشته باشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از مباحث نفس گیر در کاهش حاشیه بازار و رسیدن به یک نظام عادلانه قیمت حضور نظام صنفی در میادین میوه و تره بار است که از این فرصت تاریخی باید استفاده کنید و نظام صنفی هم در شورای شهر هم در میادین میوه و تره بار و در مجموع در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری عرضه میوه و سبزی در میادین میوه و تره بار برای جمع کردن حاشیه های غیر ضرور بازار حضور پیدا کنند ‌.

شیرزاد در پایان در مورد بحران مازاد تولید در محصولات کشاورزی و دامی گفت: برای حل این بحران حضور آگاهانه نظام صنفی ضروری است و برای حل این بحران ها به جز حضور فعال و آگاهانه نظام صنفی در الگوی کشت و مشارکت در زنجیره های ارزش و انگاره های تولید در دشت ها و قطب های کشاورزی راه حل دیگری وجود ندارد .

تنظیم از منبع: روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران


  سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور: حمایت از تشکل‌های صنفی و تخصصی، راه برون رفت از مشکلات بخش کشاورزی است

بیست و هفتمین جلسه شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور روز 29 بهمن ماه 1398 با حضور سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، معاون وزیر و رئیس سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، معاون توسعه تعاونی ها و تشکل ها، مدیرکل و معاونین دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد، رئیس نظام صنفی کشاورزی کشور و روسای هیات مدیره نظام های صنفی کشاورزی استان ها، نمایندگان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، سازمان صنعت، معدن و تجارت و  مرکز اصناف و معاون روابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی در دفتر سرپرست وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

مهندس عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی در این جلسه، حمایت از تشکل های بخش کشاورزی و واگذاری امور به آنان را راهکار برون‌رفت بسیاری از مشکلات اعلام کرد و افزود: راهکار برون‌رفت بسیاری از مشکلات، حمایت از تشکل های صنفی و تخصصی، پویا و بهره‌ور و واگذاری امور به آنان است که منافع خود را با منافع ملی گره می زنند.

وی تصریح کرد: نظام صنفی باید به دنبال ارائه پیشنهاد و راهکار برای مسائل مختلف بخش کشاورزی به ویژه مدیریت آب باشد.

کشاورز با بیان این که تمامی بخش های شرب، خدمات، صنعت و کشاورزی نیازمند آب هستند، تاکید کرد: تداخلات کاری نظام صنفی با سایر بخش های حوزه کشاورزی باید بررسی و اصلاح شود.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی گفت: نظام صنفی کشاورزی برای منافع اعضایش باید به دنبال کاهش فاصله بین قیمت محصول از تولید به مصرف باشد.

کشاورز ادامه داد: باید مدلی برای بهینه سازی عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی طراحی و اجرا شود تا هم به نفع تولید کننده و هم مصرف کننده باشد.

سرپرست وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر این که صنف باید در تصمیم گیری‌ های بخش کشاورزی حضوری فعال داشته باشد، تصریح کرد: نظام صنفی نماینده صنف تولیدکنندگان است و باید قدرت چانه زنی خود را افزایش دهد. دولت فقط وظیفه راهبری دارد و تمامی امور باید توسط تشکل ها، اتحادیه‌ ها و صنف انجام شود.

تنظیم از منبع: روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی(پاج) و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران(پات)


  بررسی اساسنامه های ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی در کارگروه تخصصی طرح ها و لوایح وزارت جهاد کشاورزی

سومین جلسه کارگروه تخصصی طرح ها و لوایح وزارت جهادکشاورزی به منظور بررسی اساسنامه های ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی با حضور مدیرکل دفتر امور حقوقی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد و نمایندگان تام الاختیار دفتر حقوقی و امور مجلس وزارت جهاد کشاورزی، مؤسسه پژوهش های اقتصادی و برنامه‌ریزی کشاورزی، مرکز نوسازی و تحول اداری، نظام صنفی کشاورزی کشور و اتاق اصناف ایران روز 15 بهمن ماه 1398  در دفتر امور حقوقی وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، دستور جلسه این نشست شامل بررسی و تایید اساسنامه های الگوی اتحادیه صنفی کشاورزی، اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و اتاق اصناف کشاورزی ایران بود که در دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد تهیه شده است. اعضای حاضر در این نشست به نمایندگی از سازمان های متبوعه به ارائه نظرات در خصوص مفاد مندرج در اساسنامه های مذکور پرداختند و در نهایت متن این اساسنامه ها مورد تایید قرار گرفت و اصلاحات مورد نظرجلسه در آنها اعمال گردید.

گفتنی است در جلسات پیشین برگزار شده کارگروه تخصصی طرح ها و لوایح وزارت جهادکشاورزی دستورالعمل های تشکیلات اداری و مالی دبیرخانه های هیات عالی نظارت و کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و شهرستان مرکز استان مورد بررسی و تایید قرار گرفته بود.


  پروانه فعالیت

مهمترین ویژگی نظام صنفی کشاورزی ایجاد امکان برای صدور پروانه فعالیت بعنوان مدرک معتبر شغلی در جهت هویت بخشی به کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی می باشد. با توجه به آن که صدور پروانه فعالیت بعنوان مهمترین وظیفه اجرایی نظام های صنفی کشاورزی در سطح شهرستانها می باشد نحوه تکمیل و درج اطلاعات در آنها بسیار مهم و ضروری است که در این بروشور نحوه تکمیل اطلاعات پروانه فعالیت اشخاص حقیقی مورد توضیح قرار گرفته است:

تاریخ صدور

 تاریخ صدور پروانه زمانی است که  پروانه برای شخص متقاضی صادر می شود.

تاریخ انقضاء

تاریخ انقضا زمانی که اعتبار پروانه فعالیت به اتمام می رسد. این تاریخ دقیقاً یک سال بعد از تاریخ صدور می باشد.

شماره پروانه

شماره پروانه فعالیت از چپ به راست شامل دو رقم كد استان ،دو رقم كد شهرستان و شمارنده تعداد پروانه صادرشده  که از1000 شروع می شود می باشد. فاصله بین این سه عدد با / می باشد. برای مثال اولین پروانه صادره در شهرستان ایرانشهر استان سیستان و بلوچستان 1000/01/26 می باشد.

نام شهرستان

در قسمت وسط پروانه فعالیت نام نظام صنفی کارهای کشاورزی بعد کلمه شهرستان نام شهرستان حوزه فعالیت نظام صنفی کشاورزی ثبت می شود.

شماره ثبت نظام صنفی کشاورزی

در قسمت وسط پروانه فعالیت شماره ثبت سازمان جهادکشاورزی استان یا سازمان تعاون روستایی استان که  بر روی پروانه تأسیس نظام صنفی کشاورزی شهرستان درج شده است ثبت می شود.

زمینه فعالیت

زمینه كلی فعالیت شخص در بخش کشاورزی بر اساس فهرست مشاغل کدگذاری شده که توسط دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد اعلام شده است روبروی زمینه فعالیت: ثبت می شود.

مشخصات فعالیت

نوع فعالیت و میزان آن در این قسمت که تحت عنوان مشخصات فعالیت تعیین شده است ثبت می شود.

بعنوان مثال: 50راس گاو شیری، 100قطعه بوقلمون، 15هکتار گندم آبی و ....

کد شغل

 کد شغل دارای 10 رقم و یك حرف می باشد  و از فهرست مشاغل كدگذاری بر اساس زمینه فعالیت انتخاب شده استخراج و در این قسمت درج می شود.

برای گندم كار     1/0111/011/01/الف                

نشانی محل فعالیت

در این قسمت آدرس مکان فعالیت بطور دقیق نوشته می شود.

کد شاغل

كدشاغل شامل کد شغل و کد ملی درخواست کننده است كه با خط فاصله(-) بر روی پروانه ثبت می گردد.

مهر و امضا

بر روی جمله نظام صنفی کارهای کشاورزی شهرستان در قسمت پایین سمت چپ پروانه امضای رئیس هیئت مدیره و در صورت تفویض امضای دبیراجرایی نظام صنفی کشاورزی شهرستان درج و مهمور به مهر نظام صنفی کشاورزی می شود


  اتاق اصناف کشاورزی در کشور راه اندازی می شود

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اعلام این خبر گفت: با تصویب هیئت وزیران تشکیل اتاق اصناف کشاورزی در دستور کار این سازمان قرار گرفته و تا ۶ ماه آینده اولین اتاق‌های اصناف کشاورزی ایران راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، دکترحسین شیرازد ابراز کرد: با راه اندازی اتاق های اصناف کشاورزان و مطالبه حقوق صنفی فعالان این بخش، تولید رونق و توسعه پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 380 شغل در بخش کشاورزی شناسایی و کدگذاری شده‌است، افزود: این بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی و با هدف هویت بخشی به این مشاغل انجام می شود.

شیرزاد با اشاره به خروج نام سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران از لیست شرکت های قابل واگذاری، این امر را یک تجدید حیات و نوزایی دانست که با نوعی تجدید ساختارها همراه بود.

 این مقام مسئول در خصوص افزایش سرمایه سازمان مرکزی تعاون روستایی به کمک شبکه افزود: این سرمایه از ۸۱۳ میلیون تومان حدود ۴۰ سال قبل الان به ۷۳۵ میلیارد تومان تبدیل شده که در حال حاضر حدود ۲۱.۸ سهام سازمان دست شبکه است.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ابراز کرد: این سازمان برای اولین بار موفق شد خرمای استعمران، رب گوجه فرنگی، شیر خشک و زعفران را وارد بورس کالا کند و تجارب موفقی را در حوزه تنظیم بازار کسب کند.

شیرزاد کنترل سونامی مازاد تولید گوجه فرنگی را به عنوان یکی از موفقیت های سازمان تعاون روستایی نام برد و افزود: بیش از ۳۹۰ هزار تن گوجه فرنگی را به صورت حمایتی و بیش از ۹۰ هزار تن گوجه فرنگی را به صورت توافقی از کشاورزان خریداری شد

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به اینکه گوجه ها تبدیل به رب شده و قسمتی از رب تهیه شده به صورت فله در بازار بورس فروخته شده است، تصریح کرد: رب اسپتیک باقی مانده از اواخر اسفند و فروردین با حاشیه سود مطمئن تر به فروش می رسد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به ورود این سازمان به بازار زعفران نیز اشاره کرد و افزود: به منظور جلوگیری از ضرر و زیان زعفران کاران وساماندهی بازار فروش تاکنون ۷۴ تن زعفران و به مبلغ بیش از یک هزار میلیارد و ۷۰ میلیون تومان از کشاورزان خریداری شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، کنترل و نظارت مستمر بر تعاونی‌های اعتبار بوده و جلوگیری از بحران این تعاونی‌ها را از دیگرگام های موفق برشمرد و گفت: حدود ۱۲۰۰ واحد اعتباری فعال در کشور وجود داشت که عمدتاً بحران زا بودند این واحدهای غیرقانونی جمع آوری شد و در حال حاضر ۱۴ تعاونی اعتبار باقی مانده است و بحران‌های سابق وجود ندارد.

وی افزود: صندوق تعاون روستایی ایرانیان ساماندهی شده که هیئت مدیره و اساس نامه اش تغییر کرده و مصارف آن کشاورزی شده است.

شیرزاد اظهار کرد: از دیگر اقدامات صورت گرفته تغییر ساختار نیروی انسانی اتحادیه، جایگزینی مدیران جوان با تحصیلات عالی و توانمند بود که این تغییر نتایج مثبتی را در برداشت.

این مقام مسئول تصریح کرد: سازمان تعاون روستایی کشور با رکورد زنی در در خرید توافقی ۱۷ محصول مرزهای نوین و جدیدی را در نوردیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، تنظیم بازار میوه شب عید سال ۱۳۹۸ را از دیگر دستاوردها برشمرد و افزود: نزدیک به ۱۰۰ هزار تن سیب و پرتقال با کمترین افت و ضایعات در کل کشور پخش شد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: استان فارس یکی از قویترین استان ها در حوزه شبکه تعاونی کشور است و استان بسیار مهمی در زمینه خرید گندم و گوجه فرنگی می باشد.

وی علت اصلی حضور خود را در این استان، هماهنگی با شبکه تعاون روستایی این استان به منظور خرید آتی گندم، خرمای توافقی، مرکبات و سیب بیان کرد.

شیرزاد، از راه اندازی اولین پایلوت ساماندهی شرکت‌های تعاونی زیان‌ده در استان فارس با همکاری شبکه تعاون روستایی این استان نیز سخن گفت و افزود: به منظور تجمیع یا انحلال شرکتها، استان فارس به عنوان پایلوت مرکزی یا هاب منطقه ای در نظر گرفته می شود و اتفاقاتی که در فارس می افتد می تواند مبنایی برای دیگر استان‌های همجوار قرار بگیرد.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران بیان کرد: از دیگر برنامه ها خریداری یک کارخانه فرآوری و صنایع تبدیلی در حوزه صنایع تبدیلی تولید رب گوجه فرنگی و سایر محصولات کنسانتره یا آبمیوه گیری سایر محصولات باغی است که کارخانه مورد نظر در یکی از شهرک‌های صنعتی استان فارس که به کانون های مبدا تولید نزدیک باشد خریداری می شود.


  نهایی شدن اساسنامه های ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی در جلسه با نمایندگان 9 وزارتخانه و دستگاه اجرایی

در راستای بررسی و تدوین دستورالعمل‌ها و اساسنامه‌های مربوط به ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی، 2 اساسنامه اتحادیه صنفی کشاورزی شهرستان، اتاق اصناف کشاورزی شهرستان و 3 دستورالعمل تشکیلات اداری، مالی و نحوه فعالیت دبیرخانه دبیرخانه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی، تشکیل کمیسیون های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرسان و دستورالعمل تشکیلات اداری، مالی و نحوه فعالیت دبیرخانه کمیسیون های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان در نهمین جلسه نمایندگان اعضای هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های کشور؛ دادگستری؛کار، تعاون و رفاه اجتماعی؛ بهداشت،درمان و آموزش پزشکی؛ نیرو؛ صنعت،معدن و تجارت؛ اتاق های اصناف ایران، بازرگانی، و نظام صنفی کشاورزی کشور در نهمین جلسه که در تاریخ های 7 و 13 بهمن ماه 1398برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت و به تایید نهایی آنان رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، ترکیب اعضای کمیسیون های نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان و شهرستان مرکز استان، ، وظایف دبیرخانه هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی، وظایف اتحادیه های صنفی و اتاق اصناف کشاورزی شهرستان، چگونگی حضور فعالانه اعضا بر روند فعالیت اتحادیه ها، تعاریف ارکان و سلسله مراتب آن در اتحادیه ها، وظایف اعضای هیات مدیره، اخذ تضامین، موضوع مشارکت در شناسنامه دارکردن محصولات،  تشکیل اجلاس اتاق اصناف کشاورزی شهرستان، چگونگی نوع و نحوه نظارت اصناف کشاورزی و غیره از جمله موارد مورد بحث در این جلسه بود.

گفتنی است، دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران توسط وزارت جهادکشاورزی، دبیرخانه کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان مرکز استان توسط سازمان جهادکشاورزی استان و دبیرخانه کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی سایر شهرستانها توسط مدیریتهای جهادکشاورزی شهرستان می بایست تشکیل و راه اندازی شوند. 


  بازدید از نظامهای صنفی کشاورزی خراسان جنوبی و تبیین ساختار اصلاحی نظام صنفی

جلسه مشترک معاون دفتر صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با مهندس قوسی رئیس جهاد کشاورزی استان خراسان جنوبی به همراه مهندس ضیاییان احمدی مدیر تعاون روستایی استان خراسان جنوبی، روسای ادارات تعاون روستایی، آقای شجاع مسئول امور تشکلها تعاون روستایی استان و اعضای هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی استان با محوریت تبیین و تشریح آیین نامه اصلاحی نظام صنفی کشاورزی، روز ششم بهمن ماه جاری در سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، در این جلسه بر لزوم تقویت تعاملات مشترک نظام های صنفی با مجموعه سازمان جهاد کشاورزی بویژه در موضوع ساختار اصلاحی و جدید نظام صنفی کشاورزی تاکید شد.

در ادامه حضور نماینده سازمان مرکزی تعاون روستایی در استان خراسان جنوبی، وی در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه نظام صنفی کشاورزی استان خراسان جنوبی که با حضور معاون سازمان تعاون روستایی استان و اعضای هیات مدیره نظام های صنفی شهرستان ها در عصر روز یاد شده در محل سازمان تعاون روستایی استان برگزار شد، تصریح کرد: اطلاع نداشتن از قوانین، اجرای ناصحیح مقررات و اصرار بی مورد بر انجام بعضی امور در مغایرت با مفاد اساسنامه ها موجب آسیب و انحراف در روند فعالیت ها می شود. مهندس ادیب همچنین بر لزوم نظارت و ارزیابی به منظور صحت در امور و پیگیری تخلفات احتمالی مالی و انجام حسابرسی سالیانه نظام های صنفی تاکید کرد.

بازدید از دفاتر نظام صنفی کشاورزی شهرستان های: سرایان، بشرویه و طبس از دیگر ماموریت های انجام یافته طی عصر روز ششم و روز هفتم بهمن ماه جاری بود که در این بازدیدها ضمن ارزیابی عملکردی اداری و مالی، مسائل و مشکلات موجود به منظور اتخاذ راهکارها مورد بحث و همفکری قرار گرفت.

همچنین در مورخ هفتم بهمن ماه، جلسه با فرمانداری شهرستان طبس با حضور آقای خلیلی معاون فرماندار، آقای بخشایی مدیرجهاد کشاورزی شهرستان و آقایان روسینجانی و بندگی از نظام صنفی کشاورزی طبس برگزار شد. اهم موارد مورد تصریح در این جلسه عبارت بود از: کارکردها و ماهیت اجتماعی و توسعه ای نظام صنفی کشاورزی، تعامل و همکاری نظام صنفی و جهاد کشاورزی و همچنین فرمانداری با نظام صنفی، طرح مشکلات کشاورزان منطقه و راهکارها، ساختار اصلاحی نظام صنفی کشاورزی، تعامل نظام صنفی با سایر دستگاه ها و ... .

بازدید از نظامهای صنفی کشاورزی بشرویه، طبس، سرایان


  پاسخ به پرسش کاربران

پرسش) باسلام.آیا نامه ای هست كه در آن صدور و تمدید پروانه فعالیت برای زیربخش های طیور ممنوع شده باشد؟ 

پاسخ) لازم به توضیح است در فعالیت های اقتصادی امور دام و طیور برای مشاغل و واحدهای پرورش صنعتی لازم است متقاضی عضویت در نظام صنفی حتما مجوزهای لازم( پروانه تاسیس، بهره برداری) را داشته باشد. سایر متقاضیان دریافت پروانه فعالیت، تایید جهاد کشاورزی (زیر بخش مربوطه) را باید دریافت نمایند تا نظام صنفی شهرستان طبق دستورالعمل نسبت به صدور پروانه فعالیت اقدام نماید.


  جلسه مشترک دفتر صنوف و تشکلها با مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی

نشست دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با مجموعه مدیران سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی و شهرستانهای تابعه با حضور مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، مهندس مسعود عدل طلب مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، مهندس علی اکبر نژادرضا مدیر سازمان تعاون روستایی استان و اعضای شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی به همراه  اعضای هیات مدیره نظام های صنفی کشاورزی این استان، روز شنبه 4 بهمن ماه 1398 در شهر تبریز برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تشکل ها و صنوف کشاورزی، در ابتدای این نشست مشترک رئیس سازمان جهاد کشاورزی و مدیر سازمان تعاون روستایی استان آذربایجان شرقی بر ضرورت ایجاد هماهنگی، تسهیلگری و اطلاع رسانی های گسترده برای تبیین موضوع ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد  تأکید و تصریح نمودند.

در ادامه جلسه مدیرکل دفتر ساماندهی صنوف و تشکل های مردم نهاد سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران به تشریح ساختار جدید نظام صنفی کشاورزی شامل: اتحادیه صنفی کشاورزی شهرستان، اتاق اصناف کشاورزی شهرستان، اتاق اصناف کشاورزی ایران پرداخت و افزود: یکی از اقدامات مهم در اجرای اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی تشکیل دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران می باشد. این ساختار در سطح ملی تحت عنوان "هیأت عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران" و در سطوح شهرستان تحت عنوان "کمیسیون نظارت بر اصناف کشاورزی شهرستان" شکل می گیرد و جلسات  نمایندگان اعضای هیات عالی نظارت بر اصناف کشاورزی ایران با حضور نمایندگان تام الاختیار وزارتخانه های کشور؛ نیرو؛ کار، تعاون و رفاه اجتماعی؛ صنعت، معدن و تجارت؛ بهداشت،درمان و آموزش پزشکی؛ و اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی؛ اتاق اصناف ایران؛ نظام صنفی کشاورزی کشور با هدف بررسی ۱۲ دستورالعمل و ۳ اساسنامه های مربوطه ذیل اصلاحیه آیین نامه نظام صنفی کشاورزی به طور مرتب و هدفمند در حال برگزاری است و تاکنون 8 جلسه مربوط تشکیل شده است.

نماینده سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار داشت: نظام صنفی کشاورزی تنها ساختار بخش کشاورزی است که با حضور مستقیم کشاورزان و بهره برداران در ساختار آن تشکیل شده است.

وی گفت: اجرای آیین نامه اصلاحی نظام صنفی کشاورزی در آینده جامعه کشاورزی را با ساختارهای نهادی جدیدی روبرو می سازد و بر اساس آن، نظام صنفی کشاورزی می بایست تغییرات و تحولات ساختاری قابل توجهی را در خود بوجود بیاورد، تغییراتی که اجرای آن در سطح کشور نیاز به مشارکت و همکاری مجموعه نظام صنفی کشاورزی و دستگاههای دولتی مرتبط با آن دارد.